A Csákvári Mese – Vár Óvoda és Bölcsőde két tagintézménnyel (székhely- és tagóvoda), valamint egy kis bölcsődével közösen működő létesítmény.
• Csákvári mese – Vár Óvoda (székhelyóvoda)
8083 Csákvár Ady E. u. 2.
- Férőhelyek száma óvodában: 75 fő (3 csoport), bölcsődében 12 fő (1 csoport)
• Csákvári Mese – Vár Óvoda és Bölcsőde Tagóvodája
8083 Csákvár Szabadság tér 13.
- Férőhelyek száma: 68 fő (3csoport)
Csákvár a Vértes-hegység déli lábánál – elterülő kisváros. Lakosainak száma kb: 5 200 fő.
Városunkat varázslatosan szép természeti környezet veszi körül. Színes erdők, mezők, rétek, szántók. Száraz és vizes élőhelyeken ezerarcú élővilág található itt.
Társadalmi környezete gazdag történelmi múlttal, hagyományokkal rendelkezik. Történelme sok-sok évszázadra nyúlik vissza. A legutolsó földbirtokos - Esterházy család - virágzó földművelési, erdőművelési, vadászati, kézműipari kultúrát hagyományozott az itt élőkre. Ősi mesterségünk az „agyagiparosság” – fazekasság messze földön híres volt az országban.
Városunkhoz közigazgatásilag külterületek kapcsolódnak: Móric major és Forna puszta.
A hozzánk járó gyermekek általában helyben laknak, illetve a külterületekről érkeznek. Móric majorból busz hozza és viszi a gyermekeket.
Intézményünk 6 csoporttal működik, melyeket életkor szerint szervezünk - homogén formában (kis- közép- és nagycsoport) Évente 140 – 150 gyermek óvodai ellátásáról gondoskodunk, melyhez a személyi és tárgyi feltételek biztosítottak. Az óvodai épületek, csoportszobák, egymástól eltérő képet mutatnak, azonban minden feladat-ellátási helyen igyekszünk a lehetőségek és saját erőforrás felhasználásával jó felszereltséget, esztétikus, inspiráló környezetet biztosítani gyermekeink számára.
Nevelőtestületünk - szakképzett óvodapedagógusok, kisgyermeknevelők és fejlesztőpedagógus, valamint a nevelőmunkát segítő munkatársak - elköteleztük magukat a bölcsődés, illetve óvodáskorú gyermekek magas színvonalú gondozása, nevelése, fejlesztése mellett. Nyitottak vagyunk a folyamatos megújulásra, képzésre, önképzésre, hogy gyermekeink számára a legjobbat tudjuk nyújtani harmonikus személyiségfejlődésük érdekében. Közösségünk szakmai tapasztalata, képzettsége, fogékonysága, szemlélete alapján képes a pedagógiai kihívásoknak megfelelni. Nevelőmunkánk végzéséhez szükségesnek tartjuk a jó munkahelyi légkört, az együttműködés megteremtését, ahol a pedagógiai, szakmai szabadság és önállóság biztosított.
A bölcsődét, az óvodát, a családi nevelés kiegészítőjeként értelmezzük, ezért a családokat legfontosabb partnerünknek tekintjük. Nagy hangsúlyt fektetünk a kölcsönös együttműködésre, együttnevelésre. Intézményünk nyitott, a szülők betekinthetnek mindennapi életünkbe, megismerhetik pedagógiai programunk célkitűzéseit, feladatait, törekvéseit. Javaslatot tehetnek a változásra, a fejlődés irányvonalára.
Nevelőmunkánkban nagyon fontos a gyermekek személyiségének megismerése, egyéni fejlődési üteméhez igazított, szeretetteljes fejlesztése, identitástudatának erősítése.
Munkánk eredményessége érdekében támaszkodunk a helyi adottságokra, lehetőségekre, hagyományokra.
Pedagógiai programunkat a módosított Óvodai Nevelés Országos Alapprogram, a Sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelésének irányelve, a Kompetencia alapú óvodai nevelés elméleti alapvetései, - valamint a Bölcsődei gondozás-nevelés szakmai szabályainak figyelembevételével állítottuk össze. Vállaljuk enyhébb, speciális nevelési igényű gyermekek nevelését, gondozását is.